Shredder EBA 1624 S (P-2) (paper shredder)
Shredder EBA 1624 S (P-2) (paper shredder)
- Brand:Krug + Priester GmbH & Co. KG
- Product Code: EBA 1624 S (P-2)
- Availability: Pre-Order
-
₴0.01
Shredder EBA 1624 (paper shredder) belongs to the class of office shredders. This model is represented by a wide range of devices in five safety classes from P-2 to P-7.
The EBA 1624 S is the smallest in security level P-2 and is intended for the destruction of documents (even stitched together with a paper clip) with shred size 240 mm.
The shred capacity is 16 -18 sheets of paper with a density of 80 g / m2.
Materials: paper, plastic cards.
Strip cut is 4 mm.
Shred bin volume is 35 liters.
Weight 21 kg.
| Specifications | |
| Level of secrecy | P-2 |
| Receiver width, mm | 240 mm |
| The size of the crushed particles, mm / type of cutting | 4 mm/ Strip cut |
| Single loading, A4 sheets (80g / m2) | 16 -18 |
| Additional features | |
| Paper cutting speed, m / sec | 0,07 |
| Container capacity, l | 35 |
| Motor power, kW | 0,39 |
| Autostart / stop with photocell | + |
| Automatic shutdown on overflow | + |
| Door open indicator | + |
| Dimensions | 635 х 395 х 291 мм |
| Weight | 21 kg |
| Manufacturer country | Germany |
| Manufacturer | Krug + Priester GmbH & Co. KG |











