Shredder EBA 1128 (P-2) (paper shredder)
Shredder EBA 1128 (P-2) (paper shredder)
- Brand:Krug + Priester GmbH & Co. KG
- Product Code: EBA 1128 C (P-2)
- Availability: Pre-Order
-
₴0.01
Shredder EBA 1125 (paper shredder) belongs to the class of office shredders. This model is represented by a range of devices in three safety classes from P-2 to P-5.
The EBA 1125 C (P-2) is the smallest in security level P-2 and is intended for the destruction of documents (even stitched together with a paper clip) with shred size 220 mm.
The shred capacity is 9 - 11 sheets of paper with a density of 80 g / m2.
Materials: paper, plastic cards.
Shred size is 4 mm strip cut.
Shred bin volume is 20 liters.
Weight 10.5 kg.
| Specifications | |
| Level of secrecy | P-2 |
| Receiver width, mm | 220 mm |
| The size of the crushed particles, mm / type of cutting | 4 mm/ Strip cut |
| Single loading, A4 sheets (80g / m2) | 9 - 11 |
| Additional features | Destruction of credit cards. |
| Paper cutting speed, m / sec | 0,06 |
| Container capacity, l | 20 |
| Motor power, kW | 0,15 |
| Autostart / stop with photocell | - |
| Automatic shutdown on overflow | - |
| Door open indicator | - |
| Dimensions | 516 х 345 х 213 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Manufacturer country | Germany |
| Manufacturer | Krug + Priester GmbH & Co. KG |












